بر اساس دیدگاه بسیاری از حکمای فنگ‌‌شویی در چین برقراری شادابی، شادی و سلامت در خانه و زندگی رابطه زیادی با وضعیت خانه، چینش وسایل و آراستگی آن دارد. در حقیقت آنها بر این باورند در خانه‌ای که کدبانوی خانواده اهمیتی به نظم و انضباط چیدمان خانه، بهداشت آشپزخانه و برقراری تعادل در خانه نمی‌دهد، نمی‌تواند محیطی شاد، سالم و پرنشاط را برای اعضای خانواده‌اش فراهم کند. شاید در نگاه اول به نظر بیاید این نکات چندان پراهمیت نیستند و رنگ و بویی خرافی دارند، اما وقتی دقیق‌تر به آنها توجه کنیم، متوجه می‌شویم که در پس هر یک از توصیه‌های طرح شده در فنگ‌شویی رابطه علت و معلولی روشنی میان آراستگی، سلامت و بهداشت اعضای خانواده نهفته است.


 

  ورودی آشفته، سلامت را می‌کشد
 
ورودی خانه همان جایی است که فرد پس از گذشتن از در اصلی خانه در آنجا کفش‌هایش را درمی‌آورد تا برای ورود به خانه آماده شود. بر اساس دیدگاه حکمای چینی اگر ورودی خانه فضایی شلوغ و بی‌نظم داشته باشد امکان برقراری نشاط و حفظ سلامت در آن خانه ناممکن است، زیرا در صورتی که کفش‌ها و دمپایی اعضای خانواده در این محل هر یک در گوشه‌ای قرار گرفته باشد و درهم و برهم جلوی در خانه یا آپارتمان تلمبار شود این مسئله موجب می‌شود تا اعضای خانواده هر بار با منظره‌ای نامناسب و ناآرام روبه‌رو شوند و این به مرور زمان بر میزان نشاط و شادابی آنها تاثیر می‌گذارد، ضمن آنکه دیدگاه دیگری نیز در این زمینه در چین باستان وجود داشته که تجمع کفش‌ها و دمپایی‌ها مقابل در ورودی منزل که چند بار در طول روز باز می‌شود ممکن است منجر به نفوذ آلودگی آنها از طریق هوا به درون خانه و از بین رفتن سلامت خانواده شود، به همین دلیل‌ چینی‌ها بر این باورند که «ورودی‌‌‌‌آشفته، سلامت را از خانه دور می‌کند.»

  چکه کردن شیر ثروت‌تان را به باد می‌دهد
 
یکی دیگر از باورهای مردم چین این است که اگر شیر آب یا لوله‌های وابسته به آن در خانه چکه کند، ثروت و آسایش از آن خانه دور می‌شود. گاهی بسیاری از ما ساده از کنار این موضوع رد می‌شویم و حتی ممکن است آن را یک امر خرافی بدانیم. در حالی که اگر خوب به این نکته توجه کنیم چکه کردن هر قطره از آب و هدر رفتن آن در دنیایی که بسیاری از مردم در شرایط سخت و بدون امکان دسترسی به آب آشامیدنی و سالم هستند، اسرافی بزرگ و ناشکری محسوب می‌شود. از سوی دیگر جمع شدن این قطره‌های کوچک و دریا شدن آنها در انتهای ماه منجربه پرداختن هزینه‌ای زیاد برای قبض آب خانه‌تان می‌شود. از این روست که در مثل‌های چینی، مثل «چکه کردن شیر آب ثروتت را به باد می‌دهد» مهم و ارزشمند قلمداد می‌شود.

  ساعت خراب، عمرتان را تلف می‌کند
 
باوری میان مردم سرزمین‌‌های شرقی از قبیل هند، تبت و چین وجود دارد که اگر در منزل ساعت شکسته یا خرابی وجود دارد باید فورا آن را از خانه دور یا آن را تعمیر کرد. مردم این سرزمین‌ها معتقدند وجود یک ساعت خراب یا شکسته در محیط خانه مانع از برنامه‌ریزی منظم و استفاده بهینه از وقت و زمان می‌شود. به همین دلیل مردم این سرزمین‌ها به  دقت مراقب ساعت‌هایشان هستند و آنها را در زمان معین کوک کرده و به خوبی از آنها مراقبت می‌کنند. در فنگ‌شویی نیز توجه به ساعت‌ در منزل و محیط کار از جمله مهم‌ترین ارکان برقراری نظم و موفقیت‌های شغلی است. آنها معتقدند که برای احاطه داشتن به زمان و کسب موفقیت باید مدیریت زمان را به دست گرفت و دور کردن ساعت‌های خراب یا شکسته از منزل یکی از این راه‌حل‌هاست، زیرا ساعت خراب یا ساعتی که زمان درست را به شما نشان نمی‌دهد، می‌تواند قاتل موفقیت شما باشد.

  چرا نباید روی زمین بخوابید
 
بسیاری از حکمای چینی به خانواده‌ها توصیه می‌کنند که هرگز خود و فرزندانشان روی زمین نخوابند زیرا این کار موجب جذب انرژی‌های منفی توسط بدن می‌شود. این نکته حتی امروزه نیز به خانواده‌ها توصیه می‌شود که برای پیشگیری از سقوط بچه‌ها از روی تخت هرگز آنها را روی زمین نخوابانند، بلکه به جای آن از تخت‌هایی که دارای محافظ هستند، استفاده کنند. مقصود حکمای چینی از این نکته چیست؟ امروزه مشخص شده خوابیدن روی زمین به دلیل سرد بودن ذات خاک منجربه نفوذ سرما به بدن کودک و آمادگی بدن او برای ابتلا به بیماری‌های مختلف از قبیل سرماخوردگی، آنفلوآنزا، بیماری‌های مفصلی و… می‌شود. این مسئله در افراد بزرگسال نیز شایع است و در متون طب سنتی کشورهای مختلف نیز به آن پرداخته شده است.
 

اصول فنگ شویی در معماری

 فنگ شویی (Feng shui) به معنای لغوی “باد آب”، بخشی از فلسفه طبیعت در چین باستان است. در بسیاری از موارد فنگ شویی به عنوان نوعی غیبگویی از روی مشاهده نشانه های طبیعی و زمینی و همچنین ویژگیهای جغرافیایی معنا شده است، اما درواقع فنگ شویی به معنای درک ارتباط میان طبیعت و وجود انسان است به طوریکه به ما کمک میکند با محیط اطراف خود یکی شده و با آن هماهنگ باشیم.

در دوران باستان و همچنین در حال حاضر، فنگ شویی به عنوان کان-یو (Kan-Yu) به معنای “قانون آسمان و زمین” شناخته شده است. در کلاسهای فنگ شویی جدید، برای دستیابی به هماهنگی با محیط زندگی، روشهای قدیمی ساخت، قرار دادن و چیدمان فضا آموزش داده میشود.
 
فنگ شویی نوعی نظم است که با بسیاری از روشها و فنون طراحی و معماری امروز سازگار است. فضا، آب و هوا، ستاره شناسی و نیروی جاذبه زمین از جمله اجزاء اولیه سازنده فنگ شویی هستند. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که عوامل علمی غیر قابل توضیح در این مکتب نقش دارند و فنگ شویی را نوعی هنر متافیزیکی میدانند. کسانی که قوانین فنگ شویی را در زندگی خود رعایت کرده اند نیز، بر تاثیر آن بر سلامت، ثروت و روابط شخصی خود تاکید کرده اند.
 
فنگ شویی به طور محسوسی وابسته به این طرز تفکر است که زندگی همراه با طبیعت و نه در مقابل آن، نوع زندگی مناسب برای انسان و محیط اطراف اوست. یکی دیگر از نکات مهم در فلسفه فنگ شویی این است که زندگی ما به شدت تحت تاثیر محیط فیزیکی و احساسی اطرافمان قرار دارد.
 
واضح است که اگر ما خود را در میان نشانه ها و سمبلهای مرگ، تحقیر و بی تفاوتی نسبت به زندگی و طبیعت، اصوات ناهنجار و شکلهای دیگر زشتی محصور کنیم، در این روند بیش از هرچیز زندگی خود را مختل خواهیم کرد. در مقابل اگر محیط زندگی خود را با زیبایی، ملایمت، مهربانی، همدلی، موسیقی و دیگر جلوه های شیرینی زندگی پر کنیم، از زندگی و محیط زیست خود تجلیل کرده ایم.
 
چنین به نظر میرسد که استادان فنگ شویی میتوانند انرژیهای متافیزیکی را ردیابی کرده و به جریان یافتن آن به نحو مطلوب کمک کنند. به عبارتی فنگ شویی نوعی طب سوزنی وابسته به معماری است. امروزه استادان چیدمان و معماری با اصول فنگ شویی به مشورت خوانده میشوند تا هنگام ساخت یا تزئین یک بنا، محل قرار گیری اتاقها، جهت دربها، محل نصب آینه، جهت قرار گیری تخت خواب و اینکه کدام اتاق نیازمند حضور یک گیاه سبز و کدام فضا به گل سرخ احتیاج دارد را تعیین کنند.
 
از آنجایی که نمونه های بی شماری از تاثیر مثبت چیدمان و استفاده از روشهای فنگ شویی وجود دارد و از طرفی، این دستورات بسیار ساده و منطقی به نظر میرسند، قصد داریم نکاتی از چیدمان هر فضا را در اینجا مطرح کنیم. در این مطلب به شرح چند نکته مهم درباره فنگ شویی در محیط کار میپردازیم.
 
کاربرد فنگ شویی در محل کار
 
میز و فضای کار خود را مرتب کنید
بنابر قوانین فنگ شویی، میزان کارایی، افزایش درآمد و رونق تجاری میتواند با پاک کردن فضا و میز کار از لوازم اضافه و مرتب کردن آن افزایش یابد. انرژی مثبت و پر حاصل “چی” chi نمیتواند با وجود خرده ریزهای اضافه بر روی میز و درون ذهن شما، در اطراف جاری شود.
 
همه وسایل روی میز را بردارید و تمام نقاط شلوغ اطراف آنرا هم از خرده ریز پاک کنید. سپس تنها وسایلی را روی میز بگذارید که مورد استفاده روانه شما هستند. کاغذهای روی میز باید به اسناد و مطالب مربوط به یک پروژه محدود شوند و باقی کاغذها و وسایل باید به جای دیگری مانند یک فایل، کشوی میز یا قفسه های مخصوص منتقل شوند. آنچه را که واقعا اضافه است یا دور بریزید یا به کسی که نیاز دارد بدهید.
 
حالا که میز کارتان خلوت و مرتب شده است، اشیائی زیبا و مثبت را به آن اضافه کنید.برای مثال، برای افزایش درآمد، یک شیء قرمز یا ارغوانی را در گوشه جنوب شرقی میزتان قرار دهید. سمت شرقی میز شما، مربوط به سلامت، خانواده و ترقی است. در این بخش از شیء چوبی یا سبز استفاده کنید. یک گیاه یا یک عکس خانوادگی در قابی چوبی بسیار مناسب هستند.
 
محل قرارگیری میز در اتاق
 
در شیوه فنگ شویی، خوشبختی، موفقیت و رونق در زندگی حرفه ای به شدت با محل قرارگیری میز کار در ارتباط است. بهترین حالت قرارگیری میز کار این است که میز در جایی قرار بگیرد که شما پشت به دیوار نشسته و فضای بیشتری از اتاق در محدوده دیدتان قرار داشته باشد.
 
اگر بتوانید در و پنجره را هم ببینید بسیار بهتر است اما هرگز نباید در خط مستقیمی با درب قرار بگیرید. اگر میز و درب نسبت به یکدیگر به طور مورب قرار گرفته باشند بسیار عالیست. درب ورودی و پنجره نباید درست در پشت سر شما قرار بگیرند.
 
گل و گیاه
 
گل و گیاه طبیعی عناصر مثبت بسیاری را وارد فضای کار میکند. گیاهان علاوه بر زیبایی، کیفیت هوا را تیز بهبود بخشیده، ما را با طبیعت خارج پیوند داده و رنگ سبزشان رشد و ترقی شخصی و حرفه ای را تقویت میکند. از گیاهانی مانند کاکتوس و هر گیاهی که برگها و شاخه هایی نوک تیز دارد احتراز کنید زیرا انرژی منفی را گسترش میدهند. گیاهان برای موثر بودن باید سلامت و شکوفا باشند. اگر گیاهتان پژمرده یا خشک شده است، آنرا بردارید و گیاهی تازه به جایش بگذارید. فراموش نکنید که حتی داشتن گلهای مصنوعی –غیر پلاستیکی- بهتر از هیچ است. فقط کافی است آنها را تمیز نگهدارید.
 
آب
 
آب قدرتمندترین نشانه پول در فنگ شویی است. انرژی مثبت “چی” در آن میدرخشد و تاثیر فراوانی بر سلامت و رونق کار دارد. اما این آب باید تمیز و تازه باشد. چشمه های مصنوعی برای فضاهای داخلی بسیار مناسبند اما باید مراقب باشید که جریان آب در آنها مسدود نشود، خیلی سریع نباشد و آب آن راکد نماند. مدتی است که چشمه های بسیار کوچک تزئینی برای روی میز طراحی و ساخته میشوند که استفاده از آنها بسیار ساده است.
 
یک انتخاب خوب دیگر تنگ ماهی یا آکواریوم است. ماهی قرمز در فرهنگ چین نشانه ثروت است. اما ممکن است که این دو روش به هیچ وجه در محل کار شما قابل اجرا نباشند، در این صورت میتوانید از هرگونه شیئی که تداعی کننده آب باشد استفاده کنید. از مجسمه های کوچک گرفته تا گویهای بلورین پر از آب و مانند اینها.
 
فراموش نکنید که نظم، خلوت بودن، روشنایی کافی و عدم وجود اشیاء بدنما و غم انگیز، انرژی مثبت را در هر فضایی به جریان انداخته و به طرز اعجاب آوری زندگی شما را دگرگون خواهد کرد.
 
اصول فنگ شویی در دکوراسیون


 ابتدا باید به بخش های مختلف خانه بپردازیم. البته باید دقت کنید که به کارگیری فنگ شویی صبر و حوصله ی خاصی می خواهد. و پس از انجام هر تغییر در فنگ شویی باید صبر کنید و آن تغییر را بررسی کنید سپس تغییر بعدی را انجام دهید. و به قول چینی ها مانند جادوگری که تازه به چوب جادو رسیده است عمل نکنید. در اصل فنگ شویی پنج اصل دارد که عبارتند از:‌


 
 
۱- فنگ شویی توصیه نمی کند که قواعد آن باید مو به مو ایجاد شود. این اصل را در اتاق هایی به کار ببرید که فکر می کنید لازم دارید.

۲- به کارگیری فنگ شویی، اضافه کردن وسایل ساخت چین به لوازم منزل نیست.

۳- هر وسیله شکسته، خراب و بی استفاده را بازبینی کنید و شهامت دور ریختن یا تعمیر آن را داشته باشید.

۴- هدایا و وسایلی را که از آنها خوشتان نمی آید در کمدهایتان انبار نکنید. کمتری ضرری که دارند این است که بیهوده جای شما را اشغال کرده است.

۵- از بی نظمی بپرهیزید. هوا را تهویه کنید و به طور مرتب خانه را نظافت کنید تا انرژی مثبت آزادانه جریان داشته باشد.

نکته مهم ان است که ما نباید عمل فنگ شویی در زندگیمان را دست کم بگیریم. فنگ شویی پیروی از خرافات و موهوم پرستی های چین باستان نیست. مدیتیشن و تمرین روحی نیست. روشی زودگذر و دوره ای نیست. جادو هم نیست. بلکه هنری است ساده،‌ انعطاف پذیر و ملموس برای افزایش نشاط، آرامش و تعادل در زندگی روزمره که با انواع سبک های دکوراسیون در منازل سازگاری دارد.

ورودی، فضای ارتباطی میان دنیای بیرون و آشیانه گرم شماست. در این مکان است که افراد و انرژی ها داخل و خارج می شوند و از نظر فنگ شویی در ورودی، دهانه ی خانه است زیرا انرژی (چی) پس از ورود از درب بلافاصله در تمام اتاق ها پراکنده می شود و در زندگی اشخاص جریان می یابد.

در فنگ شویی ۵ عنصر اصلی وجود دارد که به واسطه هر کدام می توان به تعادل و هارمونی دست پیدا کرد.

آتش که نماد اشتیاق و انرژی بالاست. و جهت آن جنوب، شمال شرق و جنوب غربی است و رنگهای مرتبط با آن، قرمز، نارنجی،‌بنفش،‌صورتی، زرد پر رنگ است. زمین نهاد پروردگی، ثبات و پایداری است و جهت آن مرکز خانه و رنگهای مرتبط با آن بژ، زرد کمرنگ و لیمویی است. فلز نماد روشنی، قطعیت، شفافیت و با خود صداقت، دقت، لیاقت و کفایت را به همراه دارد. جهت آن غرب و شمال است و رنگهای مرتبط با آن،‌ طوسی، خاکستری و سفید است.  آب نماد آسایش و تازگی و آرامش و فراوانی است. جهت آن شمال و شرق است و رنگهای مرتبط با آن آبی و مشکی است. چوب نماد شادابی، زندگی، نشاط و با خود شفا، حیات، رشد و ثروت را به همراه دارد. جهت آن شرق و جنوب شرق می باشد و رنگهای مرتبط با آن قهوه ای و سبز است.

مراحل فنگ شویی

برای شروع باید از مراحل ساده شروع کنیم. و بعد گام به گام به مراحل پیشرفته تر حرکت کنیم. در ابتدا باید ناهنجاری ها را از بین ببریم یعنی کلیه ی اشیایی را که دوست نداشته و علاقه ای نسبت به آنها ندارید از محیط اطرافتان حذف کنید. البته این مرحله اجباری است. شبیه نوعی پروسه روان درمانی است. دوم اینکه جریان هوا و میزان نور را تنظیم کنید. که این دو عنصر برای انرژی مثبت (چی) خیلی مهم هستند و سعی کنید درب ها و پنجره ها را به طور مکرر باز کنید. برای پاکسازی هوا از دستگاه تهویه استفاده کنید و تا جایی که ممکن است نور خورشید را به داخل خانه راه بدهید. سوم اینکه طرح انرژی مثبت فنگ شویی (با-گوا) خانه خود را بکشید که در هر مکان متفاوت است و مخصوص به همان مکان می باشد. مثلا جنوب شرقی خانه ارتباط مستقیم با انرژی پول و ثروت دارد. چهارم این که در مورد ۵ عنصر اصلی که گفتیم تحقیق کنیم و جهات مرتبط با آن را پیدا کنیم. به طور مثال اگر می خواهید در زندگی موفقیت و کامروایی بیشتری داشته باشید باید از عنصر چوب و آب در مناطق جنوب شرقی خانه بیشتر بهره بگیرید.  آخر اینکه عنصر ولادت فنگ شویی خود را پیدا کنید. و با استفاده از آن خانه ای بسازید که این عنصر را حمایت می کند. به عنوان مثال اگر عنصر شما آتش است، باید از نماد آتش در خانه خود استفاده کنید و یا می توانید از رنگهایی نظیر قرمز، نارنجی، ارغوانی، زرشکی، و زرد و اشکال سه گوش و مثلثی استفاده کنید. و همچنین نیاز مبرمی به استفاده از عناصر چوبی را در منزل دارید چرا که چوب آتش را تغذیه می کند.  همچنین باید سه گانه خانگی فنگ شویی را بشناسیم. یعنی همیشه در منزل خود از نظر ذهنی توجه دقیقی به مثلث سه گانه ی خانگی فنگ شویی یعنی اتاق خواب، حمام و آشپزخانه داشته باشیم.

چند توصیه مهم

ورودی اصلی خانه را نباید به انبار و محل نگهداری اشیاء‌ اضافی تبدیل کرد. آسانسور، راه پله ها و راهروی ساختمان باید روشن و از عرض کافی برخوردار باشد. دقت در کیفیت پوشش کف، راهروها، پوشش دیوراها و نوع روشنایی آن ها بسیار مهم است. ورودی داخل منزل باید تا حد امکان وسیع باشد و روشن باشد تا انرژی مثبت بتواند آزادانه حرکت کند. بنا براین از گذاردن رخت آویز برای آویزان کردن لباس در این فضا خودداری کنید. مگر آنکه آن ها را داخل کمد مخصوص آن کار جای دهید.  کفش ها نیز به همین ترتیب در جا کفشی چیده شوند و اگر ورودی شما کوچک و تاریک است انرژی مثبت برای داخل شدن به بخش های مختلف خانه دچار مشکل می شود. زیرا این مکان باید از روشنایی کافی برخوردار باشد.

در صورت امکان نصب یک لوستر با کریستال های کوچک باعث افزایش انرژی مثبت و مفید می شود. اما اگر با دکوراسیون شما سازگاری نداشت از هالوژن ها یا       نورافکن های کوچک استفاده کنید. و نور را به چهارگوشه ورودی پخش کنید. بهتر است شب ها به ویژه در زمستان چراغ ها روشن باشد. اگر ورودی کوچک است یک آینه بزرگ در این مکان نصب کنید ولی مراقب باشید که آینه را جلوی در ورودی قرار ندهید زیرا از نظر فنگ شویی این کار انرژی مثبت را باز پس می فرستد. بهتر است روبروی در ورودی اتاق نشیمن باشد و بهتر است مقابل در ورودی یک فرش نرمی پهن شود و در صورت امکان گذاردن یک کنسول و گلدان طرح دار روی آن وسیله ای مناسب است و دیوار روبروی درب ورودی محل مناسبی برای نصب دعاها و نمادهای مذهبی است.

اتاق خواب یکی از جاهای مهم و محل استراحت و آرامش و کسب انرژی است. بنابراین هر گونه وسایل اضافی مانند تلویزیون، کامپیوتر، وسایل ورزشی و لوازم کار را حتی اگر داخل کشو هستند از آن بیرون آورید. هنگام شب، استفاده از نور شمع (وارمر) مناسب است. اگر این امکان وجود ندارد برای تنظیم نور از سوئیچ کم و زیاد کننده (دیمر) استفاده کنید. طیف رنگی از سفید تا شکلاتی برا ی اتاق خواب مناسب است. اتاق خواب دارای بزرگترین مبلمان است پس ایجاد تعادل در آن اهمیت زیادی دارد. برای این منظور از دو پاتختی در دو طرف تخت استفاده کنید. یکی کافی نیست. و روی آنها وسایل تزئینی قرار دهید تا انرژی کامل شود.  بهتر است بالای تخت لبه دار باشد معمولا جنس چوب که با پوشش نرم پوشیده شده باشد، مناسب است.

آشپزخانه باید از نور مناسب، تهویه مطبوع و پاکیزگی برخوردار باشد. آشپزخانه را ساده نگه دارید و وسایل اضافی در آن پر نکنید. گاز، یخچال و سینک را طوری قرار دهید که یک مثلث تشکیل دهد به این ترتیب بین دو عنصر آب و آتش تعادل برقرار
می شود. استفاده از گلهای تازه و یک ظرف میوه یا گلدان با گل های طبیعی برای میز آشپزخانه بسیار مهم است.

سعی کنید برای عدم تداخل انرژی سرویس بهداشتی، با سایر جاها، درب آن همیشه بسته باشد. استفاده از آینه در کنار عنصر آب حس خوبی به شما می دهد. انتخاب رنگ سفید، خاکستری  کمرنگ و آبی برای این مکان مناسب است. انتخاب مواد معطر مانند روغن های مختلف با رایحه دلخواه را برای ریختن در آب فراموش نکنید. و همیشه حمام را گرم نگه دارید.
نقش فنگ شویی در عشق و رابطه

 

 

 

 

 

 

 

بهترین سمبل عشق و ازدواج در فنگ شویی کریستال کوارتز صورتی است

عشق و رابطه در گوشه شمال غربی خانه و یا محل کار شماست. در اتاق های مجزا در سمت راست Bagua قرار دارد. این منطقه ناحیه ای است که می تواند عشق جدید را جذب کند و یا عشق موجود را بهبود ببخشد.

 رنگ های مورد استفاده انواع قرمز ها، صورتی ها و سفید است.
 
• اگر شما ازدواج کرده اید و یا در یک رایطه هستید عکسی از خود و جفتتان آویزان کنید.

• هر چیزی را به صورت جفت بگذارید مانند دو عدد اردک Mandarin یا دو عدد ماهیخواری که جفت هستند این کار باعث می شود تا یک شراکت موفق در ته اتاق شما و یا در گوشه شمال غربی اتاق اتفاق بیفتد.

• اردک Mandarin یکی از سمبل های بسیار موفق عشاق است و یک سمبل بسیار نیرومند از سعادت زناشویی است. نیروی چی ایجاد می کند که باعث می شود زوجین از پس هر مشکلی بر بیایند. دو عدد اردک را در گوشه شمال غربی خانه قرار دهید یا در دورترین قسمت راست سالن پذیراییتان یا اتاق خوابتان قرار دهید این کار چی ازدواج و عشق را فعال می کند.

• بهترین سمبل عشق و ازدواج در فنگ شویی کریستال کوارتز صورتی است که شما حتی می توانید آن را به شکل قلب نیز بخرید.

• هر آینه ای که در اتاق خوابتان دارید یا بپوشانید و یا بردارید. آینه می تواند نیروهای بد را از هرجایی ( سقف، دیوار، در کمد و میز توالت) بگیرد و آن را بر روی زوج روی تخت منعکس کند. این مسئله می تواند باعث شکست رابطه و اتمام ازدواج از طریق ورود فرد سومی به رابطه شما بشود.

• تلویزیون به همان اندازه آینه منفی است. پس آن را از اتاق خوابتان دور کنید.

• تخت را در نقطه ای قرار دهید تا در خط مستقیم با در نباشد. پایتان را روبروی در قرار ندهید چرا که مرده را از سمت پایش از در خارج می کنند.

• تخت خوابتان را زیر پنجره نگذارید.

• تخت شما باید از سه جهت قابل دسترس باشد اگر که می خواهید شریکتان را جذب کنید.

• از خودتان با گلهای تازه مراقبت کنید و گاهی اوقات آنها را عوض کنید. با این وجود آنها را در شمال غربی و یا سمت راست هیچ کدام از اتاق ها قرار ندهید.

• هرگونه اثر هنری بی کیفیت، غمگین و یا تیره و ترسناکی را از اتاق خوابتان دور کنید. ما می خواهیم تجهیزات آرام، زیبا و امنی داشته باشیم. اشیا هنری مانند شمشیر ها و تفنگ ها و سایر اثراتی که بی کیفیت هستند که نیروهای منفی را تشویق می کنند تا منجر به عوا و یا دیدن خواب بد بشوند.

• در حمام سعی کنید از هر چیزی دو عدد بگذارید.

• اگر نمی توانید درختی که میوه می آورد در آپارتمانتان داشته باشید یک میز چوبی با دو عدد صندلی چوبی داشته باشید که هر شب شما و همسرتان روی آن با هم غذا بخورید. سعی کنید از شمع و گل تازه استفاده کنید.

• هر چیزی که در اتاقتان شما را یاد کارتان می اندازد از بین ببرید.
 
• هر عکسی از کودک و یا خانواده تان در اتاقتان موجود است را به جایی دیگر منتقل کنید.

• زیر تختتان را خالی کنید. می تواند منجر به اختلافات زیان آوری شود.
نقش فنگ شویی در معماری

 مقدمه:


فنگ شویی ترکیب واژه چینی “فنگ” به معنای “باد” است و “شویی” به معنای “ آب”.این دو واژه،با هم،تداعی گر مفهوم شکل دهنده و حرکت آفرین باد و آب است و نیز بیانگر تضاد این دو در عین همراهی موزونشان.فنگ شویی تعالیم تائوست برای زیستن در عین هماهنگی با طبیعت و محیط اطراف.چینی ها قرن هاست که به خرد کاربردی نهفته در این تعالیم دل داده اند و در چیدمان خانه هایشان،دفتر کارشان و حتی ساختن مقابره هایشان آن را به کار بسته اند تا زندگی را موزون تر سازند. این خرد در کتاب “ای چینگ” ثبت شده است.

هدف عمده فنگ شویی به سازی زندگی،هماهنگ ساختن زندگی خانوادگی و کسب موفقیت در کار و پیشه است.

     “چی”

     مفهوم بنیادی فنگ شویی “چی” است؛ و آن را چنین معنا کرده اند: “فعالیت فیزیولوژیک”، “نیروی عملی موجودات زنده”، “انرژی زندگی”، “دم حیات” یا “انرژی فعالی که همه چیز در آن جریان دارد”.

دو مکتب در فنگ شویی وجود دارد: ۱- مکتب قطب نما و ۲- مکتب مناظر یا شکل

     مکتب قطب نما:

     قطب نمای لوبان،نشان دهنده ارتباط فرد با منشا حیات است. با یافتن جهت درست،ساختمان ها و لوازم منزل را می توان هم سو و هم جهت با صور فلکی قرار داد.

     قطب نمای لوبان به چند دایره هم مرکز (حداکثر ۲۸ دایره و حداقل ۴ حلقه) و ۲۴ نقطه تقسیم می شود. با هر حلقه می توان یک جنبه از فنگ شویی را سنجید. بر خلاف قطب نما های غربی،این قطب نما جهت جنوب را نشان می دهد.

    مکتب مناظر:

     اشکال هندسی طبیعی و در معنای مجازی،اشکال هندسی مصنوعی مثل خانه ها،جاده ها و لوازم منزل تاثیری خاص بر افراد دارند.

     پستی و بلندی های زمین،مثل کو ها و دره رودخانه ها با حیوانات پیوند دارند و بر اطراف خود تاثیر گذارند. اگر در مکانی گیاهان رشد بهتری داشته باشند،چی پر انرژی و سالمی در آن مکان در جریان است. با علم رمل می توان ویژگی های سودمند و غیر سودمند هرمکان را دریافت. ساختمان ها باید زمین اطراف خود را کامل کنند،نه اینکه ظاهر این که آن را مخدوش کنند. منظره ایده آل جایی است که در آن یین دشت در کنار یانگ کوهستان قرار گیرد. شیب تند کوه به تنهایی تحمل ناپذیر است و هم ملال انگیز. افزون بر این،نمی توان انتظار داشت که چی در چنین محیطی جریان داشته باشد.

مثال نخست: کاسه برنج

     در مکتب مناظر گرافیک بسیار به کار می آید. صخره ای که شبیه کاسه برنج است،نشانه وفور نعمت و کامرانی برای ساکنان نواحی مجاور است.

مثال دوم:  سوزن

     صخره ای که تیز و پر شیب همچون سوزن،رو به آسمان دارد،نشانه دانایی است. برای افراد خوشبختی که نزدیک چنین محلی زندگی می کنند،این شکل ضامن دانش و خرم روز افزون،پیشرفت در جست و جوی مداوم و موفقیت های علمی است.

همه چیز در دنیا در تغییر است،هیچ چیز همانی که بود باقی نمی ماند.

(ژوانگ زی)

آموزه های اساسی:

نفس ِخانه: چی از طریق پنجره ها و در ها داخل می شود و باید به راحتی بتواند دورن فضای خانه جریان داشته باشد. به هر حال،چندین عامل تاثیری منفی بر جریان فنگ شویی دارند،خطوط مستقیم،لبه های تیز و گوشه ها.

راهرو های دراز و مستقیم: فضاهای دراز و مستقیم در خانه بازتابی منفی دارند. این فضا ها حرکت چی را تسریع می کنند و به جای آنکه چی در فضای خانه بماند،به سرعت از این مسیر ها می گذرد. راهرو های دراز و مستقیم آپارتمان نیز عملکردی مشابه دارند. این مسیر مستقیم را با استفاده از گلدان،میز،چراغ یا هر چیز دیگری بشکنید تا چی بیشتر گردش داشته باشد و آرام تر حرکت کند.

لبه های تیز:

     لبه های تیز،شاچی به وجود می آورند که تاثیری منفی بر آدمی دارد. از قرار دادن تختخواب در مجاورت چنین فضاها و مکان هایی پرهیز کنید. همیشه مبلمان و وسایلی بخرید که لبه های گرد دارند. اگر چارخ ای جز استفاده از اشیا نوک تیز ادارید،روبه روی هر کنج گیاهی بگذارید.

آیینه:

     آینه ساده ترین ابزار فنگ شویی است. از تاثیر مثبت آینه کاری آگاه باشید به خصوص وقتی که تصویر درختان در آینه می افتد. اگر از آینهها به شکلی مناسب استفاده شود،انعکاس تصاویر باعث می شود اتاق بزرگ تر به نظر برشد و به این ترتیب،”چی” جریان مناسب تر و سالم تری خواهد داشت.

اطمینان حاصل کنید که آیینه تان مخدوش نیست و ترک ندارد. استفاده از کاشی های آیینه نما توصیه نمی شود.

کریستال ها:

     برای بهبود گردش “چی” می توانید از کریستال استفاده کنید. اما باید مطمئن شوید که نور را در محل مناسب متمرکز کرده اید. هیچوقت کریستالی را تکان ندهید،چون ممکن است رشته تمرکزش از هم گسیخته شود. کریستال ها را در اتاق های تاریک در بالای در ورودی طوری آویزان کنید که نور طبیعی به آن ها بتاید. منشور شیشه باعث شکسته شدن نور و تابیدن آن بر دیوارهای تاریک اتاق می شود. به این ترتیب انرژی اتاق فعال می شود.

رنگ ها:

     رنگ ها فضای خاص خود را به وجود می آورند و هر یک تاثیری خاص دارند. بعضی از رنگ ها انرژی ایجاد می کنند و برخی آرامش می دهند. این حالت بستگی دارد به کاربرد رنگ در کاغذ دیواری،فرش،وسایل منزل یا پارچه. ترکیب رنگ ها تاثیر متفاوتی به جا می گذارد. قاعده این است که هر چه رنگ قوی تر باشد،تاثیر گذار تر است.

     سقف اتاق را هرگز نباید تیره انتخاب کرد. چون باعث فلج شدن انرژِی می شود و ساکنان فشار سقف را بر خود احساس می کنند. جتی روش های فنگ شویی و کاربد نور مناسب هم در این فضا چندان کار ساز نیست و تنها بخشی از سنگینی فضا را از بین می برد. اگر خسته شده اید و می خواهید خلاقیت خود را به کار اندازید،اتاق تان را رنگ روشن بزنید. برای کاربد رنگ های متنوع بهتر است به کوسن ها،تصاویر رومیزی،شمع یا دسته گلی رنگی اکتفا کنید. رنگ های ملایم چندان محرک نیستند.

نور:

      نور تاثیری ژرف و مثبت بر زندگی ما دارد،اما نور زیاد چه طبیعی و چه مصنوعی،اصلاً خوب نیست. از لامپ های فلورسنت(مهتابی) استفاده نکنید. نور چشمک زن این نوع لامپ ها تاثیری منفی دارد. شمع هم انرژی جذب می کند و هم نورش دلپذیر تر است. ورودی خانه یا آپارتمان نباید تاریک باشد،چون تاریکی جریان انرژی را مختل می کند. اگر ورودی منزلتان راهرویی باریک است و نور طبیعی هم ندارد،از چراغ های سقفی و آینه برای ایجاد نور و بزرگ نمایی مکان استفاده کنید.

اجسام ثقیل:

     با اشیای سنگین مثل مجسمه های سنگی می توان با احساس نا امنی مقابله کرد. بد نیست در اتاق های خالی جسمی سنگین قرار دهید. وجود مجسمه ای سنگین در فصا باعث تثبیت روابط می شود.

کاربرد اصول فنگ شویی در معماری:

ورودی خانه:

    اگر جلوی خانه تان حیاط یا ورودی دیگری(از خیابان) دارید،ترتیبی دهید که مسیر ورودی به خانه تان مستقیم نباشد. اندکی انحنا در آن ایجاد کنید. این مسیر باید به سمت در ورودی خانه تان تنگ تر شود. چی در مسیر های فراخ خیلی زود هدر می رود. وجود چراغ در سر در ورودی جریان انرژی را کانالیزه می کند.

“ما ساختمان هایمان را می سازیم،پس از آن آن ها مارا می سازند.”

وینستون چرچیل

اتاق نشیمن:

     اتاق نشیمن در واقع فضای مرکزی خانه است. که اغلب فعالیت های خانه و ساکنان آن در آن واقع می شود و میهمانان در آن پذیرایی می شوند. هر کسی با دیدن اتاق نشیمن منزل تان،حس و برداشت خاص خود را از شما خواهد داشت،پس داشتن اتاق نشیمنی گرم و روشن بسیار تاثیر گذار است. اتاق نشیمن مرکز زندگی افراد خانواده است و فضایی است که در آن به استراحت می پردازید،مطالعه می کنید،تلویزیون تماشا می کنید یا به موسیقی گوش می دهید. گرما و راحتی دو اصل عمده آرامش در خانه است. از آنجا که ممکن است در آن واحد چند نفر از اعضای خانواده از اتاق نشیمن استفاده کنند،آماده باشید که برای ایجاد فضایی متوازن و هماهنگ هر کاری بکنید. معمولا اتاق نشیمن بزرگ ترین اتاق خانه است. مهم ترین جنبه زندگی ایده آل داشتن فضای باز است. مرکز اتاق نشیمن نباید درهم و بر هم باشد. محیط باید آنقدر باز باشد که “چی ” بتواند به بهترین نحو دور وسایل بگردد و در خانه پخش شود. درست مثل خود شما که در چنین فضایی احساس ناراجتی و خفگی می کنید،امگار که هوایی نیست که بتوانید راحت نفس بکشید. فرمول کلی برای چنین مواردی این است: وسایل خاننه در اتاق نشیمن باید جمع و جور و تا حد امکان کوچک و معدود باشد. پرده های مجلل،کوسن های بزرگ و انبوهی از وسایل تزئینی در اتاق نشیمن جایی ندارند.

     مبل و صندلی هایی که با دقت و هدف انتخاب شده اند به فضای خانه صمیمیت و گرما می دهند. سعی کنید چندین مدل صندلی و مبل در اتاق نشیمن داشته باشید تا هر کسی بتواند هرجا که راحت تر بود بنشیند. مبل ها و صندلی ها باید رو به مرکز اتاق چیده شوند. در هر نوع چینشی (مدور،چهار گوش،پراکنده و…) پشت صندلی ها و مبل ها باید به سمت دیوار باشد. جلوی پنجره یا در نباید مبل یا صندلی گذاشت. اگر صندلی تان پشت به پنجره یا در باشد،نا خودآگاه احساس نا امنی خواهید کرد،چون هیچ کنترلی بر ورود یا خروج افراد ندارید. هرگز مبل ها را کنج دیوار ها نچینید،چون در این حالت کسی که روی آن می نشیند،باید فشار دو دیوار کنج را تحمل کند.

بهتر است مبل هایتان را به صورت مدور بچینید،چون در این حالت از چی برنده و قطع کننده پرهیز می کنید. استفاده از مواد و وسایل نرم حس آرامش را تقویت می کند. از مبلمانی که لبه های تیز و کنج دار دارند استفاده نکنید.

تلویزیون:

     وسایل برقی-حتی اگر خاموش باشد- انرژی منفی “چی” از خود ساطع می کنند. برای پرهیز از اشعه های مضر تلویزیون،هیچ وقت تلویزیون را نزدیک مبل قرار ندهید. تلویزیون باید از فضای نشیمن کاملا جدا باشد. برای خنثی کردن انرژی منفی آن،یک آکواریوم یا گلدان گل کنار تلویزیون بگذارید.

کفپوش:

     بهترین نوع کفپوش،پارکت است،چون چوب تضمین کننده گردش یکنواخت و صحیح انرژی است. اگر می خواهید از فرش استفاده کنید،سعی کنید از فرش های کوچک و یا قالیچه استفاده کنید تا جا برای حرکت انرژی وجود داشته باشد. استفاده از فرش های بزرگ و یکدست توصیه نمی شود.

نور پردازی:

     نور اتاق نشیمن باید غیر مستقیم باشد. آباژور ها یا چراغ های سقفی که نور شان مستقیما به پایین می تابد،باعث حرکت انرژی به سمت بالا می شوند. چند تا شمع یا شمعدان فضایی گرم،دلپذیر و صمیمانه پدید می آورد که هم جلب توجه می کند و هم بین دو نفر بساط وکالمه را پدید می ةورد. قاعده این است که نور اتاق نشیمن همیشه ملایم و غیر مستقیم باشد.

آشپزخانه:

   طرح آشپزخانه خود را با دقت بررسی کنید. آشپزخانه باید هم کاربردی باشد و هم مراقبت از آن راحت. اصلی ترین عناصر آشپزخانه اجاق گاز(آتش) و سینک ظرفشویی(آب) است. حالا خودتان ارتباط عناصر دیگر را با هم و با خودتان پیدا کنید. مخصوصا عناصری را که بیش از همه در آشپزخانه با هم تماس دارند. سینک ظرفشویی نباید نزدیک اجاق گاز باشد. آب و آتش تاثیری منفی بر هم دارند. با قرار دادن فقسه ای پر از دیگ و قابلمه (فلز) بین این دو،این انرژی منفی را خنثی کنید. ماشین ظرفشویی و یخچال را هم نزدیک اجاق قرار ندهید. در آشپزخانه هیچ کفپوشی نگذارید. کف سنگی یا سرامیکی آشپزخانه عنصر خاک است و حضور قوی و پر نفوذ چوب(غذا)،آب،آتش و فلز(وسایل آشپزخانه) را متعادل می کند.

اتاق خواب:

     آدمی زاد بخش زیادی از عمرش را در خواب می گذراند،پس باید به فضای اتاق خواب تان توجه داشته باشید. تخت خواب مهم ترین عنصر اتاق خواب است. تخت نباید از پنجره یا در کاملا در معرض دید باشد. مهم تر از همه این که پایین تخت نباید رو به در باشد. اگر چاره ای جز این ندارید پرده ای جلوی در بیاویزید. بهتر است در اتاق خوابتان آیینه نداشته باشید. اما در اکثر اتاق خواب ها میز آرایش آیینه دار هست. پیش از خوابیدن باید روی آیینه را با پارچه یا پرده ای بپوشانید. سقف اتاق خوابتان باید همیشه روشن تر از دیوار باشد. سقف تیره،نزدیک تر به نظر می رسد و جریان انرژی را مختل می کند.

حمام و دستشویی:

     در متون فنگ شویی و در باور اصلی آن،حمام اساسا ً منفی است. حمام مکانی است برای زدودن آلودگی و تمیز شدن. اما در حمام آرامش هم می توان کسب کرد. حمام خصوصی ترین فضای خانه است و باید اصولی را در آن رعایت کرد. اگر فضای حمام خیلی بسته باشد،احتمال رکود و ایستای انرژی وجود دارد. برای جلوگیری از این حالت،دو آینه رو به روی هم نصب کنید.

     سفید،آبی روشن و سبز روشن بهترین ریگ ها برای حمام اند. نور طبیعی در اینجا هم ارجحیت دارد،اما اگر نور طبیعی ندارید،حمام را حسابی با نور مصنوعی روشن نگه دارید. نور حمام نباید آزار دهنده باشد. باید آنقدر نور داشته باشید که تمام زوایای حمام روشن شود. پاکیزگی بی عیب و نقص اعجاب انگیز است.

اسرار شگفت انگیز فنگ شویی در خانه

 بکارگیری فنون فنگ شویی و دکوراسیون منحصر بفرد آن در فضای داخلی خانه ها تاثیر عمیقی بر بهبود و اعتلای کیفیت زندگی تک تک اعضای خانواده می گذارد. با تکیه بر دانش و تجربه باستانی می توان اظهار داشت که فنگ شویی راه و روش معنوی زندگی است و انسانها را قادر می سازد تا انرژی های مثبت طبیعت را به درون خویش روانه سازند. کلیه اصول فنگ شویی از نظر علمی به اثبات رسیده و دارای پشتوانه و استدلالهای مستحکم عقلانی هستند.


 تا کنون احساس کرده اید که از چیدمان قسمتی از خانه رضایت شما را به خود جلب نمی کند و یا شاید تصور کرده باشید که هیچ کجای خانه مطابق میل شما چیده نشده و بعد با خود فکر کرده اید که باید یکسری تغییرات اساسی در آن ایجاد کنید. اگر مبنای کار را بر اساس اصول ابتدایی فنگ شویی استوار کنید به راحتی قادر به پیدا کردن نقطه دقیق شروع کار می شوید. فنگ شویی راهها زیادی را در پیش روی شما قرار می دهد. البته ایجاد تغییرات خانگی بر اساس تکنیک فوق، فقط شامل موارد فیزیکی نمی شود و مظاهر معنوی را نیز در بر می گیرد. در حقیقت شما با استفاده از تکنیک های فنگ شویی معنی خاصی را به هر یک از اسباب و اثاثیه منزل خود می دهید و از این طریق می توانید انرژی مثبتی که از آنها ساطع می شود را دریافت نمایید. این انرژی مثبت در فنگ شویی با نام “چی” شناخته می شود.

 در خانه ای که وسایل بر اساس اصول فنگ شویی چیده و طراحی شده باشند، اشیاء در هارمونی کامل با یکدیگر و همچنین با محیط هستند. نباید فراموش کرد که فنگ شویی توانایی ایجاد تعادل میان اشیاء بی جان و جانداران را دارد و در واقع به نوعی روح افراد را با کائنات پیوند می زند. انسان زمانیکه به انرژی لایزال کائنات متصل می شود، انرژی مثبت بی شائبه ای پیدا کرده و آنرا در تمام جنبه های زندگی خود منعکس می کند.

 اگر بخواهید یک شبه تمام ناموزونی های خانه خود را با اتکا به قوانین فنگ شویی از میان بردارید، این امکان وجود دارد که کمی گیج و آشفته شوید. برای درک ارزش و تفاوت های موجود در هر یک از قوانین فنگ شویی نیازمند زمان هستید. در وهله اول همین که تشخیص دهید هر یک از وسایل خانه می توانند چه تاثیری را بر روی زندگی شما بگذارند، کافیست.

 فراموش نکنید که فنگ شویی علم ارتباطات و انتقال جریان انرژی میان جانداران و جامدات است. فرآیند انس گرفتن به فنون فنگ شویی را با روند آرامی آغاز کنید تا به خوبی متوجه این مطلب بشوید که هر تغییر کوچک چگونه بر روی “چی” فضا تاثیر می گذارد. پس از یک مطالعه دقیق و تفضیلی می توانید برای تغییر دکوراسیون داخلی منزل خود اقدام کنید.

 فنگ شویی به ما آموزش می دهد که کلیه مظاهر زندگی اعم از: سلامت، خانواده، سفر، ثروت، و … همه و همه در ارتباط تنگاتنگی با کلیه وسایلی هستند که در محیط پیرامون ما واقع شده اند. نکته جالب اینجاست که وقتی با فنگ شویی آشنا شدید به راحتی می توانید کلیه ناموزونی هایی را که برای سالیان دراز با آنها زندگی می کرده و از وجودشان بی اطلاع بوده اید را تشخیص داده و از میان بردارید. پیش از آشنایی با فنگ شویی چشمان شما با موانع ذهنی – دیداری مواجه است که توانایی دیدن صحیح را از شما می گیرند؛ ولی هنگامیکه از پس لنزهای فنگ شویی به منزل خود نگاه کنید، آنگاه به وضوح در می یابید که ناهنجاری های موجود در محیط فشار عصبی عظیمی را بر روح و جسمتان تحمیل می کرده اند. و به آسانی نقاط مشکل زا را پیدا می کنید.

 برای آشنایی هر چه بیشتر شما عزیزان نگاهی به محتوای فنگ شویی می اندازیم. در فنگ شویی ۵ عنصر اصلی وجود دارند که به واسطه آنها می توان به هارمونی و تعادل دست پیدا کرد. نام، ویژگی، جهت، و رنگ های مرتبط با هر یک به شرح زیر می باشند:

 آتش – نماد اشتیاق و انرژی بالا

 جهت: جنوب، شمال شرقی و جنوب غربی
رنگ های مرتبط: قرمز، نارنجی، بنفش، صورتی، زرد پر رنگ

 زمین – نماد پروردگی، ثبات و پایداری

 جهت: مرکز خانه
رنگ های مرتبط:  بژ، زرد کمرنگ، لیمویی

 فلز – روشنی، قطعیت، شفافیت و با خود  صراحت، دقت، لیاقت، و کفایت را نیز به همراه دارد.

 جهت: غرب و شمال
رنگ های مرتبط: طوسی، خاکستری و سفید

 آب – آسایش، تازگی، آرامش، فراوانی

 جهت: شمال و شرق
رنگ: آبی و مشکی

 چوب – شادابی، زندگی، نشاط و با خود شفا، حیات، رشد، و ثروت را نیز به همراه دارد.

 جهت: شرق و جنوب شرق
رنگ های مرتبط: قهوه ای و سبز

 برای شروع سعی کنید کار را ابتدا از مراحل ساده آغاز نموده و سپس به مرور زمان به طرف مراحل پیشرفته تر گام بردارید. مبتدی ها برای دعوت فنگ شویی به داخل منازل خود به نکات زیر توجه کنند:

 ۱- از بین بردن ناهنجاری ها

 کلیه اشیائی را که دوست نداشته و علاقه ای نسبت به آنها ندارید از محیط اطرافتان حذف کنید. این مرحله اجباری است و شبیه نوعی پروسه روان درمانی است چراکه اولین مرحله ایجاد هارمونی و به مثابه آن انرژی “چی” در خانه است.
 
۲- جریان هوا و میزان نور را تنظیم کنید

 این دو عنصر برای “چی” خیلی مهم هستند. سعی کنید درب ها و پنجره ها را به طور مکرر باز کنید. برای پاکسازی هوا از دستگاه تهویه و یا گیاهان فنگ شویی استفاده کنید. تا آنجایی که می توایند نور طبیعی خورشید را به داخل خانه راه دهید و کلیه طیف های رنگی را به اتاق وارد کنید.
 
 ۳- طرح “با-گوا” خانه خود را بکشید

 طرح با – گوا و یا نقشه انرژی فنگ شویی در هر مکانی متفاوت بوده و مخصوص به همانجا می باشد. سعی کنید نمونه “با – گوا” ی خانگی خودتان را طرح ریزی کرده و به تصویر بکشید. به این طریق به راحتی می توانید ارتباط مناطق مختلف منزل خود با زندگی تان را در یابید. به عنوان مثال منطقه جنوب شرقی خانه ارتباط مستقیم با انرژی پول و ثروت دارد.
 
 ۴- در مورد ۵ عنصر اصلی فنگ شویی تحقیق و جهات مرتبط با آنها را پیدا کنید

 باید تشخیص دهید که هر عنصر در کجا به درد شما می خورد. به عنان مثال اگر می خواهید در زندگی به موفقیت و کامروایی بیشتری برسید باید از عنصر چوب و آب در مناطق جنوب شرقی خانه بیشتر بهره بگیرید.
 
 ۵- عنصر ولادت فنگ شویی خود را پیدا کنید

 و با استفاده از آن خانه ای بسازید که از این عنصر حمایت کند. به عنوان مثال اگر عنصر فنگ شویی شما آتش است، باید نمای آتش فنگ شویی را در خانه به منسه ظهور بگذارید. به این منظور می توانید از رنگ هایی نظیر قرمز، نارنجی، ارغوانی، زرشکی، و زرد در اشکال سه گوش و مثلثی استفاده کنید. شما همچنین نیاز مبرمی به استفاده از عناصر قوی چوبی در زندگی خود دارید چراکه چوب آتش را تغذیه می کند.
 
 ۶- عدد “کوا” ی خود را پیدا کنید

 با این کار می توانید خود را در وضعیت مناسب قرار دهید و به واسطه آن محل دقیق قرار دادن تخت خواب، نهارخوری، و محل کارکردن را پیدا کنید. به عنوان مثال اگر عدد کوای شما ۱ باشد در مواجهه با جهات زیر با شادی و خوشی همراه می شوید: جنوب شرقی، شرق، و جنوب.
 
۷- سه گانه خانگی فنگ شویی را بشناسیم

 همیشه در منزل خود از نظر ذهنی توجه دقیقی به مثلث سه گانه خانگی فنگ شویی یعنی اتاق خواب، حمام و آشپزخانه داشته باشید.
فنگ شویی به ما یاد می دهد:

 - به اعماق وجود خود نگاه کنیم، چراکه تغییرات اصلی از این مکان نشئت می گیرند.

 - با خودمان صادق باشیم. همه ما ارزش آگاهی و رویارویی با حقیقت را داریم.
- در پی ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود باشید

 - اراده کنید، تصمیم بگیرید و برای هر تغییر و جابجایی دلیل منطقی در ذهن داشته باشید
- چشمانمان را روی هم گذاشته دستانمان را باز کنیم، آنها را به سوی آسمان دراز کرده، کائنات شما را در آغوش گرفته،  و جریان انرژی لایزال آنرا وارد قلبمان کنیم.

 - این جمله را با خود تکرار کنیم: “من آغوش به روی تمام انرژی های مثبت می گشایم و در پی تغییرات مثبت در زندگی هستم”.
 با اتکا به این شیوه به راحتی می توایند انرژی های منفی را از خانه بیرون کرده و جریان های سیال و مثبت را وارد خانه کنید و اجازه دهید “چی” یا همان انرژی مثبت وارد خانه شما شود تا زندگی پربارتر و شادتری را دنبال کنید.
 برچست ها :